Rodičia, pozor na legionellu – ako ochrániť deti na letných táboroch

Leto je obdobím, kedy deti často cestujú na výlety, tábory a detské zájazdy. Ako rodičia sa snažíme zabezpečiť, aby mali naše deti čo najlepšie a najbezpečnejšie zážitky. Jedným z kritických aspektov, ktorý by sme nemali podceňovať, je kvalita vody v ubytovacích zariadeniach. Legionella, nebezpečná baktéria, ktorá sa môže šíriť vodou, predstavuje reálne riziko, ktoré môže ohroziť zdravie našich detí. Preto je dôležité, aby sme ako rodičia aktívne kontrolovali a overovali hygienické podmienky v miestach, kde sa budú naše deti zdržiavať.

Čo je legionella a prečo je nebezpečná?

Legionella je baktéria, ktorá spôsobuje legionársku chorobu – závažné infekčné ochorenie podobné zápalu pľúc. Baktéria sa šíri hlavne cez vodu, najmä v teplovodných systémoch, klimatizáciách a sprchách. Legionella sa najčastejšie vyskytuje v stojatej vode alebo v systémoch, kde sa voda dlho nepoužíva, čo je častý prípad ubytovacích zariadení mimo sezóny.

Prečo sú deti riziková skupina?

Deti, najmä malé deti a tie s oslabeným imunitným systémom, sú obzvlášť citlivé na infekcie. Ich imunitný systém ešte nie je plne vyvinutý a preto sú náchylnejšie na rôzne choroby vrátane legionárskej choroby. Okrem toho, deti často nevedia alebo si nedokážu spomenúť na dodržiavanie základných hygienických opatrení, ako je umývanie rúk a vyhýbanie sa kontaminovanej vode.

Ako môžu rodičia zabezpečiť bezpečnosť svojich detí?

  1. Preverujte ubytovacie zariadenia: Pred odchodom detí na tábor alebo zájazd je dôležité získať informácie o ubytovacom zariadení. Zistite, či pravidelne kontrolujú a čistia svoje vodné systémy, či majú certifikáty o kvalite vody a či vykonávajú pravidelné testy na prítomnosť legionelly.

  2. Komunikujte s organizátormi: Kontaktujte organizátorov tábora alebo výletu a zistite, aké opatrenia prijímajú na zabezpečenie hygieny a bezpečnosti vody. Požiadajte ich o konkrétne informácie a dôkazy o kontrolách a údržbe.

  3. Vyžiadajte si rozbory vody: Pred tým, než sa vaše deti ubytujú, požiadajte o najnovšie rozbory vody z daného zariadenia. Tieto rozbory by mali potvrdiť, že voda neobsahuje nebezpečné baktérie vrátane legionelly. Ak ubytovacie zariadenie nedokáže poskytnúť aktuálne a spoľahlivé rozbory vody, zvážte hľadanie alternatívneho ubytovania.

  4. Vzdelávajte deti: Vysvetlite svojim deťom dôležitosť hygieny, umývania rúk a opatrnosti pri používaní verejných sprch a vodných zariadení. Uistite sa, že chápu, prečo je dôležité vyhýbať sa stojatej vode a nepiť vodu z neznámych zdrojov.

  5. Dôverujte, ale overujte: Aj keď dôverujete organizátorom a ubytovaciemu zariadeniu, nezabúdajte si overiť informácie. Ak je to možné, vykonajte rýchlu kontrolu po príchode na miesto, skontrolujte stav sprch, umývadiel a klimatizačných zariadení. 

Potrebujete pomôcť alebo máte otázky? Zavoláme vám!

Ako to robíme my?

Vo WATER TECHNOLOGY sme odhodlaní implementovať všetky postupy zo zahraničných dokumentov, ako sú HSE, BS a odporúčania WHO. Konkrétne čerpáme z dokumentov ako:

  • HSE: “Legionnaires’ disease: The control of legionella bacteria in water systems (L8)”, “HSG274 Legionnaires’ disease: Technical guidance”, “Managing and working with asbestos. Control of Asbestos Regulations 2012. Approved Code of Practice and guidance” (HSG247)
  • BS: “BS 7592:2008 Sampling for Legionella bacteria in water systems. Code of practice”, “BS 8580-1:2019 Water quality. Risk assessments for Legionella control. Code of practice”, “BS EN ISO 11731:2017 Water quality. Enumeration of Legionella”
  • WHO: “Legionella and the prevention of legionellosis”, “Guidelines for Drinking-water Quality”
 

Zbierame osvedčené postupy z celého sveta a implementujeme ich u našich zákazníkov, aby sme zabezpečili najvyššiu úroveň bezpečnosti a ochrany pred legionellou. Riešime veci zodpovedne a pomáhame situáciu rýchlo riešiť. Používame aj nechemickú úpravu vody, ako je napríklad ionizácia medi a striebra, čím zabezpečujeme efektívnu a ekologickú ochranu.

Bezpečnosť našich detí je prvoradá. Legionella je reálne riziko, ktoré môžeme minimalizovať aktívnym prístupom a dôkladnou kontrolou ubytovacích zariadení. Nezabúdajme, že prevencia je kľúčom k ochrane zdravia našich detí počas ich letných dobrodružstiev. Buďme obozretní a zabezpečme, aby leto bolo plné radosti a nezabudnuteľných zážitkov, nie zdravotných komplikácií.

AUTOR ČLÁNKU

Andrej Zemplényi

Andrej Zemplényi je odborník na vodné systémy a prevenciu legionell, zakladateľ spoločností WATER TECHNOLOGY a Asociácie vodného manažmentu a prevencie legionel. S viac ako desaťročnými skúsenosťami sa špecializuje na inovatívne riešenia pre kvalitu a bezpečnosť vody, vrátane ionizácie medi a striebra a šokovej dezinfekcie. Má záľubu vo vodných systémoch a hydraulike a rád prijíma výzvy na neštandardné riešenia.

PRACUJEME PO CELOM SLOVENSKU

Vyriešte problém s kvalitou vody vo vašom objekte už dnes!

Na emaily reagujeme
štandardne do 24 hodín.

Potrebujete pomoc hneď? Zavolajte nám!
Telefonický nás môžete kontaktovať v
čase od 8:00-19:00.

Články na túto tému

Ako správne vybrať ponorné čerpadlo

Výber správneho čerpadla môže byť zložitý proces, najmä pre tých, ktorí s tým nemajú skúsenosti. Tento komplexný sprievodca vám pomôže pochopiť základné parametre a faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere ideálneho čerpadla pre vaše potreby. Či už potrebujete čerpadlo na zavlažovanie záhrady, zásobovanie domácnosti pitnou vodou alebo iný účel, tento článok vám poskytne užitočné informácie a praktické rady.

Read More »

Čo je termická dezinfekcia a aké sú jej riziká?

Nesprávne vykonaná termická dezinfekcia nie je len strata peňazí, ale aj časová a technická záťaž. Voda sa síce prehreje, systém degraduje, no baktérie sa často nezničia. Prehriatie zásobníka je v mnohých prípadoch viac programom “legionella” než “antilegionella”. Aj keď sa v zásobníku baktérie zničia, nesprávne navrhnuté rozvody teplej vody umožnia Legionelle rásť na koncových miestach, kde teplota vody dosiahne ideálnych 40-50°C.

Read More »
Simplifying IT
for a complex world.
Platform partnerships