Aerosól – skryté riziko Legionell

Aerosóly, drobné kvapôčky kvapaliny suspendované vo vzduchu, zohrávajú kľúčovú úlohu pri prenose mnohých respiračných patogénov vrátane baktérie Legionella pneumophila, ktorá spôsobuje legionársku chorobu. V tomto rozšírenom článku preskúmame mechanizmy tvorby aerosólov, ich úlohu v šírení legionelly, dôsledky pre prevenciu a kontrolu tejto nebezpečnej baktérie v umelých vodných systémoch a základné informácie o samotnej legionelle.

Legionella pneumophila

Legionella pneumophila je gram-negatívna baktéria, ktorá prirodzene obýva sladkovodné prostredia, ako sú rieky, jazerá a vlhká pôda. Je to patogén schopný infikovať ľudí a spôsobiť dva hlavné typy ochorení: legionársku chorobu (ťažkú formu pneumónie) a Pontiacku horúčku (podobnú chrípke). Legionella prekvitá v teplej vode (20-50°C) a môže kolonizovať umelé vodné systémy, ako sú chladiace veže, vodovodné potrubia a vírivky.

Tvorba aerosólov

Aerosóly sa tvoria rôznymi procesmi, ktoré zahŕňajú rozpad kvapaliny na malé kvapôčky. V kontexte šírenia legionelly sú najdôležitejšími zdrojmi aerosólov vodovodné batérie, sprchové hlavice, chladiace veže a vírivky. Mechanická akcia týchto zariadení, ako je prúdenie vody a miešanie so vzduchom, vedie k tvorbe aerosólov s veľkosťou kvapôčok v rozsahu od menej ako 1 μm do 50 μm.

Chcete pomôcť s čistením kúrenia? Nechajte nám na Vás kontakt a my sa Vám ozveme!

Prenos legionelly cez aerosóly

Keď sú umelé vodné systémy kontaminované legionellou, vytvorené aerosóly môžu obsahovať vysoké koncentrácie baktérií. Vdýchnutie takýchto aerosólov umožňuje legionelle preniknúť hlboko do pľúc, kde môže infikovať alveolárne makrofágy a spôsobiť pneumóniu (legionársku chorobu).

Faktory ovplyvňujúce prenos aerosólov

Prenos legionelly cez aerosóly závisí od viacerých faktorov vrátane veľkosti kvapôčok, koncentrácie baktérií, životaschopnosti baktérií v aerosóloch a faktorov prostredia (vlhkosť, teplota). Menšie kvapôčky (< 5 μm) môžu zostať suspendované vo vzduchu dlhšie a prenášať sa na väčšie vzdialenosti, čím sa zvyšuje riziko expozície. Vyššia koncentrácia legionelly vo vodnom systéme tiež zvyšuje koncentráciu v aerosóloch.

Prevencia a kontrola

Prevencia prenosu legionelly cez aerosóly si vyžaduje implementáciu komplexných stratégií vodného manažmentu, ktoré minimalizujú rast a šírenie baktérií v umelých vodných systémoch. Medzi kľúčové opatrenia patrí pravidelné hodnotenie rizík, monitorovanie kvality vody, kontrola teploty, dezinfekcia (napr. ionizácia medi/striebra) a údržba systémov. Neustále úsilie o zlepšenie týchto stratégií je nevyhnutné pre ochranu verejného zdravia.

AUTOR ČLÁNKU

Andrej Zemplényi

Andrej Zemplényi je odborník na vodné systémy a prevenciu legionell, zakladateľ spoločností WATER TECHNOLOGY a Asociácie vodného manažmentu a prevencie legionel. S viac ako desaťročnými skúsenosťami sa špecializuje na inovatívne riešenia pre kvalitu a bezpečnosť vody, vrátane ionizácie medi a striebra a šokovej dezinfekcie. Má záľubu vo vodných systémoch a hydraulike a rád prijíma výzvy na neštandardné riešenia.

PRACUJEME PO CELOM SLOVENSKU

Vyriešte problém s kvalitou vody vo vašom objekte už dnes!

Na emaily reagujeme
štandardne do 24 hodín.

Potrebujete pomoc hneď? Zavolajte nám!
Telefonický nás môžete kontaktovať v
čase od 8:00-19:00.

Články na túto tému

Ako správne vybrať ponorné čerpadlo

Výber správneho čerpadla môže byť zložitý proces, najmä pre tých, ktorí s tým nemajú skúsenosti. Tento komplexný sprievodca vám pomôže pochopiť základné parametre a faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere ideálneho čerpadla pre vaše potreby. Či už potrebujete čerpadlo na zavlažovanie záhrady, zásobovanie domácnosti pitnou vodou alebo iný účel, tento článok vám poskytne užitočné informácie a praktické rady.

Read More »

Čo je termická dezinfekcia a aké sú jej riziká?

Nesprávne vykonaná termická dezinfekcia nie je len strata peňazí, ale aj časová a technická záťaž. Voda sa síce prehreje, systém degraduje, no baktérie sa často nezničia. Prehriatie zásobníka je v mnohých prípadoch viac programom “legionella” než “antilegionella”. Aj keď sa v zásobníku baktérie zničia, nesprávne navrhnuté rozvody teplej vody umožnia Legionelle rásť na koncových miestach, kde teplota vody dosiahne ideálnych 40-50°C.

Read More »
Simplifying IT
for a complex world.
Platform partnerships