LEGIONELLA V PITNEJ VODE

Základné informácie o Legionelle

Zavolajte nám (PO-PIA - 8:00-18:00)

+421 911 199 789

Nová vyhláška zavádza prísnejšie normy pre kontrolu Legionelly pre prevádzkovateľov a majiteľov budov

Od 1. apríla 2023 je podľa vyhlášky MZ SR č. 91/2023 Z. z. zákonnov povinnosťou pre prevádzkovateľov budov monitorovať baktériu Legionella v pitnej vode. Legionella je vážnym problémom v každom type budovy kvôli svojej schopnosti prežívať a množiť sa vo vodných systémoch, ktoré sú bežné v komerčných a obytných objektoch. 

Baktéria Legionella sa môže šíriť prostredníctvom kontaminovanej pitnej vody a spôsobovať závažné zdravotné problémy vrátane Legionárskej choroby, čo je forma pneumónie.

Kde sa nachádza legionella?

Bez ohľadu na typ budovy alebo jej využitie, Legionella predstavuje závažné zdravotné riziko pre všetkých, ktorí prichádzajú do kontaktu s kontaminovanou vodou. Vdýchnutím drobných kvapôčok vody (aerosólu) obsahujúcich baktérie Legionelly môže dôjsť k infekcii dýchacích ciest a k rozvoju legionárskej choroby, ktorá je potenciálne smrteľná.

Prečo môžu byť baktérie riziko aj pre Vás?

Zdravotné riziká

Legionella môže spôsobiť vážne ochorenia ako je Legionárska choroba, ktorá môže byť smrteľná, najmä pre starších a oslabených jedincov.

Právne dôsledky

Nedodržanie predpisov týkajúcich sa kontroly Legionelly môže viesť k právnym sankciám a pokutám.

Reputácia

Výskyt Legionelly vo vašom zariadení môže poškodiť vašu povesť a dôveru hostí.  Opatreniach sú kľúčové pre udržanie dôvery a dobrého mena vašej organizácie.

zemplenyi_flat_illustration_of_the_inside_of_the_water_pipe_tin_4b6fbe6b-2208-4cab-9f17-130f398b20c1

Ako často by ste mali testovať vodu?

Pravidelné testovanie vody je kľúčom k rýchlej identifikácii a riešeniu problémov s Legionellou. Odporúčame vykonávať komplexné testovanie najmenej raz za štvrťrok, pričom v rizikových oblastiach môže byť potrebné častejšie testovanie. Podľa novej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky 91/2023 Z. z., testovanie musí zahŕňať aj kontrolu na prítomnosť Legionelly.

Získajte ebook komplexného porovnania
dezinfekčných metód ZADARMO

EBOOK_MOCKUP

Ponúkame komplexné riešenia na kontrolu Legionelly vrátane pokročilých monitorovacích systémov, AI analýz a cenovo dostupných produktov na úpravu vody. Naše riešenia sú navrhnuté tak, aby sa ľahko integrovali s vašimi existujúcimi systémami a zabezpečili dlhodobú ochranu.

Komplexné systémy potrebujú komplexné riešenia

Ponúkame komplexné riešenia na kontrolu Legionelly vrátane pokročilých monitorovacích systémov, AI analýz a cenovo dostupných produktov na úpravu vody. Naše riešenia sú navrhnuté tak, aby sa ľahko integrovali s vašimi existujúcimi systémami a zabezpečili dlhodobú ochranu.

Čo je termická dezinfekcia a aké sú jej riziká?

Nesprávne vykonaná termická dezinfekcia nie je len strata peňazí, ale aj časová a technická záťaž. Voda sa síce prehreje, systém degraduje, no baktérie sa často nezničia. Prehriatie zásobníka je v mnohých prípadoch viac programom “legionella” než “antilegionella”. Aj keď sa v zásobníku baktérie zničia, nesprávne navrhnuté rozvody teplej vody umožnia Legionelle rásť na koncových miestach, kde teplota vody dosiahne ideálnych 40-50°C.

Celý článok »

Rodičia, pozor na legionellu – ako ochrániť deti na letných táboroch

Leto je obdobím, kedy deti často cestujú na výlety, tábory a detské zájazdy. Ako rodičia sa snažíme zabezpečiť, aby mali naše deti čo najlepšie a najbezpečnejšie zážitky. Jedným z kritických aspektov, ktorý by sme nemali podceňovať, je kvalita vody v ubytovacích zariadeniach. Legionella, nebezpečná baktéria, ktorá sa môže šíriť vodou, predstavuje reálne riziko, ktoré môže ohroziť zdravie našich detí. Preto je dôležité, aby sme ako rodičia aktívne kontrolovali a overovali hygienické podmienky v miestach, kde sa budú naše deti zdržiavať.

Celý článok »

Ako Slovensko zaostáva v prevencii legionárskej choroby

Sedíte v pohodlí svojho domova, keď zrazu počujete v televíznych správach alebo čítate na internete o novom výskyte nebezpečných baktérií v pitnej vode nemocnice. Ako je možné, že sa baktérie objavili v pitnej vode, ktorá by mala byť prísne kontrolovaná? Nikdy ste o takých baktériách nepočuli, no teraz je to veľký problém. V zahraničí existuje množstvo riešení a kontrol na zabezpečenie bezpečnej vody. Ale ako je na tom Slovensko? Sme pripravení na boj proti baktériám v pitnej vode a vieme vôbec, kde začať? Odpoveď vás môže prekvapiť, a bohužiaľ, možno ani nie…

Celý článok »
Simplifying IT
for a complex world.
Platform partnerships