Stropné chladenie s tepelným čerpadlom: Efektívne a ekologické riešenie

Jedným z kľúčových faktorov pre bezproblémovú prevádzku stropného chladenia je pravidelné čistenie a odvzdušňovanie systému. V priebehu času sa totiž v potrubí môžu usadzovať nečistoty, minerály a korozívne častice, ktoré znižujú prietok chladiacej kvapaliny a tým aj účinnosť chladenia. Nahromadený vzduch v systéme zase môže spôsobovať hluk, vibrácie a nerovnomerné chladenie jednotlivých častí stropu.

Princíp fungovania

Stropné chladenie s tepelným čerpadlom funguje na báze cirkulácie chladiacej kvapaliny (vody alebo nemrznúcej zmesi) v rúrkach alebo hadiciach zabudovaných priamo v stropnej konštrukcii. Tepelné čerpadlo odoberá teplo z chladiacej kvapaliny a odvádza ho von z budovy, čím ochladzuje priestory. V zimnom období môže systém pracovať aj opačne a priestory vykurovať.

Výhody stropného chladenia

Medzi hlavné benefity patrí najmä energetická úspornosť vďaka efektívnej distribúcii chladu, tichá prevádzka bez rušivých zvukov a rovnomerné rozloženie teploty v miestnostiach. Systém je vhodný hlavne pre väčšie budovy, kde dokáže zabezpečiť príjemné prostredie s minimálnou spotrebou energie.

Chcete pomôcť s čistením kúrenia? Nechajte nám na Vás kontakt a my sa Vám ozveme!

Prepojenie s podlahovým kúrením

Zaujímavou možnosťou je prepojenie stropného chladenia s podlahovým vykurovaním. Oba systémy môžu zdieľať spoločný zdroj tepla/chladu a teplonosnú kvapalinu. Regulačné prvky potom riadia distribúciu do stropných a podlahových okruhov podľa aktuálnej potreby. V lete tak môže stropný systém chladiť a v zime zase podlahový systém vykurovať priestory.

Údržba a riešenie problémov

Ako každý systém, aj stropné chladenie si vyžaduje pravidelnú údržbu. Najčastejšie sa možno stretnúť so zanášaním potrubí usadeninami a nečistotami, čo znižuje účinnosť chladenia. Ďalším problémom môže byť vznik rušivých zvukov a praskania v dôsledku vzduchových bublín alebo rázov v potrubí. V takom prípade je vhodné prizvať odborníkov, ktorí systém skontrolujú, prečistia a optimálne naladia.

Stropné chladenie v kombinácii s tepelným čerpadlom predstavuje moderný, úsporný a ekologický spôsob regulácie teploty v budovách. Jeho inštalácia síce vyžaduje počiatočnú investíciu, no v dlhodobom horizonte prináša významné úspory energie a zvýšený tepelný komfort pre užívateľov. Ak teda plánujete novostavbu alebo rekonštrukciu väčšieho objektu, stropné chladenie rozhodne stojí za zváženie.

AUTOR ČLÁNKU

Andrej Zemplényi

Andrej Zemplényi je odborník na vodné systémy a prevenciu legionell, zakladateľ spoločností WATER TECHNOLOGY a Asociácie vodného manažmentu a prevencie legionel. S viac ako desaťročnými skúsenosťami sa špecializuje na inovatívne riešenia pre kvalitu a bezpečnosť vody, vrátane ionizácie medi a striebra a šokovej dezinfekcie. Má záľubu vo vodných systémoch a hydraulike a rád prijíma výzvy na neštandardné riešenia.

PRACUJEME PO CELOM SLOVENSKU

Vyriešte problém s kvalitou vody vo vašom objekte už dnes!

Na emaily reagujeme
štandardne do 24 hodín.

Potrebujete pomoc hneď? Zavolajte nám!
Telefonický nás môžete kontaktovať v
čase od 8:00-19:00.

Články na túto tému

Ako správne vybrať ponorné čerpadlo

Výber správneho čerpadla môže byť zložitý proces, najmä pre tých, ktorí s tým nemajú skúsenosti. Tento komplexný sprievodca vám pomôže pochopiť základné parametre a faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere ideálneho čerpadla pre vaše potreby. Či už potrebujete čerpadlo na zavlažovanie záhrady, zásobovanie domácnosti pitnou vodou alebo iný účel, tento článok vám poskytne užitočné informácie a praktické rady.

Read More »

Čo je termická dezinfekcia a aké sú jej riziká?

Nesprávne vykonaná termická dezinfekcia nie je len strata peňazí, ale aj časová a technická záťaž. Voda sa síce prehreje, systém degraduje, no baktérie sa často nezničia. Prehriatie zásobníka je v mnohých prípadoch viac programom “legionella” než “antilegionella”. Aj keď sa v zásobníku baktérie zničia, nesprávne navrhnuté rozvody teplej vody umožnia Legionelle rásť na koncových miestach, kde teplota vody dosiahne ideálnych 40-50°C.

Read More »
Simplifying IT
for a complex world.
Platform partnerships