Prečo a od čoho čistiť podlahové a radiátorové kúrenie?

Rovnako ako pri aute či kotly je z času na čas potrebné vykonať aj preventívnu kontrolu rozvodov kúrenia. Kúrenie je napustené vodou, ktorá koluje v uzavretom systéme na základe čoho mnoho ľudí usúdi, že kvapalina sa nemá prečo pokaziť a v takom stave ako bola napustená aj ostane. Opak je ale pravdou a pokúsime sa Vám v tomto článku priblížiť prečo a od čoho je nutné kúrenie čistiť.

Prvý krok pri eliminácií problémov

Preplach rozvodov kúrenia je ideálna príležitosť na kontrolu systému a odhalenie zničených a opotrebovaných komponentov v systéme. Čistenie kúrenia by mal byť prvý krok pri identifikácií alebo odstránení akejkoľvek poruchy.

Nezávisle od toho, či sa pokazil kotol, obehové čerpadlo alebo prehrdzavel radiátor, pravdepodobnou príčinou je vždy znečistená a neupravená voda v systéme.

Riziko poškodenia kotla či obehového čerpadla

Znečistený rozvod kúrenia ohrozuje nie len funkčnosť a výkon systému ale  tiež celkovú živostnosť kotla a obehového čerpadla. Voda je po čase plná kalov – najčastejšie obsahuje vodný kameň, magnetit (čierny kal) alebo biofilm, ktorý zanáša výmenníky tepla a obehové čerpadlá.

Obehové čerpadlo, ktoré rozháňa vodu v kúrení trpí rovnako ak nie ešte viac. Miesto vody musí lamela čerpadla pracovať v hustejšej kvapaline plnej abrazivných častíc (tie po čase obrúsia plastovú lamelu ako brusný papier). Čerpadlo buď stratí výkon alebo sa hriadeľ čerpadla obalí magnetickým kalom tak, že na prekonanie odporu musí vyvinúť motor čerpadla vyššiu silu, prehreja sa a po čase zhorí.

Kal sa často usádza vo vetvách s nižším prietokom a teda najčastejšie je tento jav viditeľný v rohových miestnostiach alebo miestnostiach s veľkou podlahovou plochou s podlahovým kúrením. Prietok ju nižší a voda nemá dostatučnú rýchlosť na to aby vyplavila kal do filtra alebo ďalej do systému. Pri radiátorovom kúrení sa kaly usadzujú na spodku, v strede, kde je prietok najnižší. Upchatý radiátor sa najčastejšie prejavuje studeným miestom v strede radiátora v tvare pyramídy.

Chcete pomôcť s čistením kúrenia? Nechajte nám na Vás kontakt a my sa Vám ozveme!

Znížený tepelný výkon podlahového kúrenia či radiátorov

Vodný kameň postihuje najčastejšie najteplejšie miesta v systéme, ktorými sú zvyčajne výmenníky. Pri ohrievaní sa vodný kameň kryštalizuje a následne je odovzdávanie vyrobeného tepla do vody menej efektívne a môže sa začať prejavovať viacerými spôsobmi. Prvý náznak zaneseného kúrenia vodným kameňom je slabší výkon kotla a dlhší čas potrebný na vyhriatie objektu.

Vodu v systéme následne treba ohrievať na vyššiu teplotu,aby sa voda ohriala na dostatočnú teplotu. Zvýšením teploty nie len zvyšujete spotrebu energií ale zároveň využívate kotol vo vyšších teplotách čím znižujete jeho celkovú živostnosť.

Nízke teploty a mikrobiologická kontaminácia

Ako je ale možné že v tme a uzavretom systéme rastú baktérie?

Baktérie dokážu žiť vo veľmi extrémnych podmienkach pokiaľ majú odkiaľ čerpať energiu a živiny. Do systému sa baktérie dostanú zo vstupnej vody, ktorou je kúrenie napustené. Baktérie využáivajú hrdzu ako zdroj energie a pozostatky mŕtvych organizmov ako živiny. Pri tvorbe biofilmu dokážu baktérie spomaliť metabolizmus na minimum a prežiť s minimálnym množstvom živín. Živiny sú navyše zvyčajne pravidelne “dopúšťané” do rozvodu pri rôznych prerábkach či dotlakovaní systému.

Okrem čierneho kalu, hnedého kalu a vodného kameňa je teda v systéme ďalej vysoké riziko vzniku mikrobiologickej kontaminácie a teda vzniku biofilmu a rias. Voda v systéme je následne veľmi hustá a okrem iného sa zvyšuje riziko tzv. mikrobiologickej korózie.

Mikrobiologická korózia sa často prejavuje vo forme bodovej korózie. Kontaminácia je najrizikovejšia najmä v podlahovom kúrení alebo pri kúrení tepelným čerpadlom. Nízke teploty a dlhé vetvy v podlahovom kúrení s nízkou rýchlosťou prúdenia vytvarajú ideálne prostredie pre rast organizmov. Tie sa živia železom.

Ako ale zabrániť týmto problémom?

Pravidelnou kontrolou je možné sledovať stav systému, okrem iného odporúčame vodu konzervovať alebo upravovať tak, aby sa zamedzilo tvorbe vodného kameňa (napustenie systému demineralizovanou vodou),  vzniku korózie (úprava pH, konzervácia chémiou) a tvorbe mikroorganizmov (pridanie biocídu pre dlhodobú ochranu pred rastom baktérií).

V prípade, že sa s podobnými problémami stretávate, prípadne potrebujete poradiť alebo sa vyhnúť nečakanému výpadku kúrenia, neváhajte nás kontaktovať a radi Vám pomôžeme s prečistením kúrenia a následnou ochranou systému.

PRACUJEME PO CELOM SLOVENSKU

Vyriešte problém s kvalitou vody vo vašom objekte už dnes!

Na emaily reagujeme
štandardne do 24 hodín.

Potrebujete pomoc hneď? Zavolajte nám!
Telefonický nás môžete kontaktovať v
čase od 8:00-19:00.

Články na túto tému

Ako správne vybrať ponorné čerpadlo

Výber správneho čerpadla môže byť zložitý proces, najmä pre tých, ktorí s tým nemajú skúsenosti. Tento komplexný sprievodca vám pomôže pochopiť základné parametre a faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere ideálneho čerpadla pre vaše potreby. Či už potrebujete čerpadlo na zavlažovanie záhrady, zásobovanie domácnosti pitnou vodou alebo iný účel, tento článok vám poskytne užitočné informácie a praktické rady.

Read More »

Čo je termická dezinfekcia a aké sú jej riziká?

Nesprávne vykonaná termická dezinfekcia nie je len strata peňazí, ale aj časová a technická záťaž. Voda sa síce prehreje, systém degraduje, no baktérie sa často nezničia. Prehriatie zásobníka je v mnohých prípadoch viac programom “legionella” než “antilegionella”. Aj keď sa v zásobníku baktérie zničia, nesprávne navrhnuté rozvody teplej vody umožnia Legionelle rásť na koncových miestach, kde teplota vody dosiahne ideálnych 40-50°C.

Read More »
Simplifying IT
for a complex world.
Platform partnerships