Najčastejšie otázky ohľadom čistenia

Čistenie, preplach, servis či regulácia rozvodov kúrenia je často pre ľudí veľmi neznáma téma. Veľa krát je to aktivita, ktorá je zahalená rôznymi predpokladmi alebo kutilskými radami. Pri realizácií kúrenia nikto takéto aktivity nespomína a my sa stretávame často s havaríjnymi situáciami, ktorým sa dalo jednoducho predísť keby realizátor poskytol bližšie informácie ohľadom pravidelnej údržby - nie len kotla alebo tepelného čerpadla - ale aj rozvodov kúrenia.

Čistíte aj podlahové kúrenie?

Preplach rozvodov kúrenia je ideálna príležitosť na kontrolu systému a odhalenie zničených a opotrebovaných komponentov v systéme. Čistenie kúrenia by mal byť prvý krok pri identifikácií alebo odstránení akejkoľvek poruchy.

Nezávisle od toho, či sa pokazil kotol, obehové čerpadlo alebo prehrdzavel radiátor, pravdepodobnou príčinou je vždy znečistená a neupravená voda v systéme.

Prečo je potrebné čistiť kúrenie?

V kúrení sa vyskytuje mnoho druhov materiálov, ktoré medzi sebou reagujú. Vzniká tak korózia a následne kal. Znečistená voda znižuje efektivitu kúrenia, opotrebuváva komponenty v systéme a môže niektoré časti kúrenia úplne upchať. Čistenie kúrenia odporúčame minimálne každých 5 rokov.

Chcete pomôcť s čistením kúrenia? Nechajte nám na Vás kontakt a my sa Vám ozveme!

Koľko trvá čistenie?

Všetky systémy sú individuálne, štandardný rodinný dom s podlahovým vykurovaním či radiátormi vieme vyšistiť v priebehu 3-5 hodín. V prípade veľmi zanesených systémov čistíme rozvod v dvoch etapách s použitím čistiacej chémie. Kúrenie ostáva ale po celú dobu funkčné a nie je nutné sa obávať, že by ste mali počas čistenia doma zimu.

Je možné vyčistiť len spodné (alebo vrchné) poschodie?

Nie. Systém je prepojený a aj nezávisle od toho, či je na spodnom poschodí podlahové kúrenie a hore radiátorové, je nutné vyčistiť celý systém naraz. Nie je možné čistenie kúrenia rozdeliť na etapy. Voda v systéme neustále koluje a do vyčistených miest by sa opäť dostal kal.

Je možné kúrenie čistiť počas vykurovacej sezóny?

Samozrejme, je to dokonca ideálne. Neusadený a neskryštalizovaný kal sa dá ľahko vypláchnuť a celkové čistenie tak trvá dokonca ešte kratšie. Celý proces trvá od 3-5 hodín, pričom je kúrenie vypnuté možno hodinu. Pri odchode kontrolujeme všetky miesta termokamerou pre uistenie že sa teplá voda dostáva všade kde sa má a že sú všetky vetvy riadne priechodné.

Všetko teraz funguje, je to naozaj nutné?

Rovnako ako sa s autom odporúča chodiť na pravidelné kontroly, odporúčame pravidelnú kontrolu aj v prípade rozvodov kúrenia. Často sa stretávame so situáciou kedy ideme iba na “preventívne prečistenie”, no pri preplachu je zjavné, že systém už dlhodobo nekúri efektívne a je len otázka času kedy by sa niečo upchalo na toľko že, by systém prestal kúriť, alebo by sa pokazil kotol / obehové čerpadlo.

Ako prebieha celý proces?

Po príchode si technici prezrú kompletne celý objekt termokamerou. Skontorlujú, na ktoré miesta sa je nutné zamerať, prípadne dokážu priamo identifikovať problém. Po pripojení strojov do systému sa rozvod vypláche a vyčistí. Každá vetva a každý radiátor samostatne, pri dosiahnutí požadovaného prietoku sa systém podľa potreby napustí upravenou vodou, odvzdušní sa, nastaví a zreguluje pre optimálnu prevádzku. Čistenie ukončujeme konzervačnou chémiou a objasnením správneho prevádzkovania systému. Systém je tak pripravený na ďalšiu prevádzku.

V prípade, že sa s podobnými problémami stretávate, prípadne potrebujete poradiť alebo sa vyhnúť nečakanému výpadku kúrenia, neváhajte nás kontaktovať a radi Vám pomôžeme s prečistením kúrenia a následnou ochranou systému.

PRACUJEME PO CELOM SLOVENSKU

Vyriešte problém s kvalitou vody vo vašom objekte už dnes!

Na emaily reagujeme
štandardne do 24 hodín.

Potrebujete pomoc hneď? Zavolajte nám!
Telefonický nás môžete kontaktovať v
čase od 8:00-19:00.

Články na túto tému

Ako správne vybrať ponorné čerpadlo

Výber správneho čerpadla môže byť zložitý proces, najmä pre tých, ktorí s tým nemajú skúsenosti. Tento komplexný sprievodca vám pomôže pochopiť základné parametre a faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere ideálneho čerpadla pre vaše potreby. Či už potrebujete čerpadlo na zavlažovanie záhrady, zásobovanie domácnosti pitnou vodou alebo iný účel, tento článok vám poskytne užitočné informácie a praktické rady.

Read More »

Čo je termická dezinfekcia a aké sú jej riziká?

Nesprávne vykonaná termická dezinfekcia nie je len strata peňazí, ale aj časová a technická záťaž. Voda sa síce prehreje, systém degraduje, no baktérie sa často nezničia. Prehriatie zásobníka je v mnohých prípadoch viac programom “legionella” než “antilegionella”. Aj keď sa v zásobníku baktérie zničia, nesprávne navrhnuté rozvody teplej vody umožnia Legionelle rásť na koncových miestach, kde teplota vody dosiahne ideálnych 40-50°C.

Read More »
Simplifying IT
for a complex world.
Platform partnerships